Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

YASA DIŞI AVLANMAYA GEÇİT YOK...

Şubat 14, 2020

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı  12. Bölge Müdürlüğümüz, sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi için av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmalarını, geliştirilmelerini, avlanmalarının kontrol altına alınmasını, avcılığın  düzenlenmesini, av kaynaklarının milli ekonomi açısından faydalı olacak şekilde değerlendirilmesi amacıyla koruma/kontrol ve denetimlerini sürekli yapmaktadır.
4915 sayılı Kara Avcılığı kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarda, yasa dışı ve usulsüz avlananlara karşı 12. Bölge Müdürlüğü (Rize, Artvin, Gümüşhane, Trabzon, Giresun)olarak mücadelemiz sürüyor.  Bu kapsamda 2019 yılında 3942 avcı kontrol edilmiş, kaçak ve usulsüz avlanan şahıslara toplam 359.111.75 TL.İdari Para Cezası ile tabiatta meydana getirdikleri zarar ve eksilmeden dolayı da Tazminat Cezaları uygulanmıştır. Ayrıca bu dönemde kabahatlilerin avda kullanmış oldukları araç ve gereçlerle, tabiattan yasa dışı olarak almış oldukları ölü,yaralı veya canlı av ve yaban hayvanlarına da el konulmuştur.

İçinde bulunduğumuz 2020yılında ise şimdiye kadar kontrol edilen 524 avcıdan yasa dışı avcılık yapanşahıslara 88.997.74 TL İdari Para ve Tazminat Cezası uygulanmıştır.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Korumave Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı 12. Bölge Müdürlüğümüz, av korumakontrollerinin yanı sıra jandarma ve emniyet birimlerine, avcı kuruluş ve derneklerine, köy muhtarlıklarına, vatandaşlara av ve yaban hayatı kaynaklarının korunmasının önemine yönelik bilgilendirme çalışmalarını yazılı ve görsel medya aracılığıyla sürdürüyor.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü olarak; yaban hayatı, av hayvanları ve biyoçeşitliliğin korunması için hem sahada hem de sanal dünyada kaçak avcıların izini sürmeye devam ediyoruz.