Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

KAÇKARLARA VE LİMNİ’YE MEVSİMİN İLK KARI DÜŞTÜ

Eylül 23, 2019

“Nasıl iş bu/her yanına çiçek yağmış/erik ağacının/ışık içinde yüzüyor/neresinden baksan/gözlerin kamaşır/oysa ben akşam olmuşum/yapraklarım dökülüyor/usul usul/adım sonbahar”

Her mevsimin kendine özgü güzellikleri var. İlkbaharın diri güzellikleri ve yazın kaygısızlığı ve canlılığı yok artık. Yaz da biti, gitti.  Eylül kapı araladı. Sonbahara. İşte şu dağınık masalar ve sandalyeler, yerde yaprak hışırtısı ve artık etrafta pek görünmeyen kuşların sessizliği haber veriyorlar ki ömrümüzden bir sonbahar daha geçip gidecek.
Son bahar hazırlık mevsimdir; kiminin kışa hazırlığı, kiminin aşka hazırlığı, kiminin ayrılığa hazırlığıdır. Kiminin ise bilmediği bir âleme yolculuk hazırlığıdır sonbahar.
Ve kış, yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı.Isının düşüşü, doğanın renklerini soldurmaya başladı. Sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği son günlerde yılın ilk karı da Karadeniz’de yüksek kesimlere düşmeye başladı.
Gümüşhane ve Rize’nin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrasında yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.
Gümüşhane’de Zigana Dağının eteklerine denizden 2 bin 24 metre yükseklikteki Limni Gölü Tabiat Parkımız ile Kaçkar Dağları Milli Parkımızın yüksek kesimlerine kar beyazlığıyla geldi. Güneş, beyaz örtünün üzerine doğdu.” Hem de‘Ekinoks’un yaşandığı şu günlerde..