Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

Gümüşhane’de Yaban Hayatı İçin Seferberlik Başladı…

Mayıs 16, 2018

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Gümüşhane’de yaban hayatı için seferberlik başlatıldı. Kullanılmayan Tarlaların Ekimi Projesi kapsamında kırsal alanlarda ekilmeyen araziye, sahibinin izni ile tahıl ekiliyor ve hasat zamanı bu ürünler hasat edilmeden yaban hayatına bırakılıyor.Son 4 Yılda Gümüşhane’de 594 Dönüm Tarla Ekildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, yaban hayatı türlerini yerinde desteklemek maksadıyla meyve fidanı ve tahıl ekim alanları oluşturuluyor. Bu doğrultuda son 4 yılda Gümüşhane’de 594 dönüm tarla ekildi.

Yine, Yaban Hayatı İçin Meyve Fidanı Dikimi Projesi çerçevesinde tabiata son 2 yıllık dönemde ahlat, kızılcık, yaban elması, yaban eriği, ceviz, dut, kayısı, vişne ve armut türlerinden oluşan 3.220 adet meyveli fidanın dikimi gerçekleştirildi.

 

Ayrıca arıcılık faaliyeti sürdüren kişilerin boz ayılarca uğradıkları zararları az da olsa minimuma indirmek ve arıcıları desteklemek maksadıyla arıcılara 88 kg arı otu, 80 kg karabuğday, 175 kg korunga ve 80 kg yonca tohumu dağıtımı yapıldı.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaban hayatının ve yaşam alanlarının tabii ortamlarında desteklenmesi ve geliştirilmesine yönelik olarak yürütülen bu çalışmaların diğer illerde de hızla yayılarak devam edeceğini ifade etti.