Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

Rize'nin Eşsiz Tabii Güzellikleri Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Koruması Altında...

Şubat 15, 2018

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında olan Rize’nin eşsiz tabii güzelliklerini 2017 yılında yaklaşık 600 bin kişi ziyaret etti.Doğu Karadeniz’in ekoturizmde söz sahibi olması için çalışmalarını sürdüren Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu bölgede önemli tabii güzellikleri barındıran Rize’de de koruma çalışmalarını devam ettiriyor.


Görenler Büyüleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 1 milli park, 4 tabiat parkı ve 1 tabiat anıtının koruma altına alındığı Rize’de bu eşsiz güzellikler görenleri büyülüyor. Bu alanlardan biri olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, denizden 30 km. içeride yaklaşık 4.000 metre yüksekliğe ulaşan ve "Küçük Kafkasya" olarak da adlandırılan Doğu Karadeniz Dağlarında yer alıyor. Bu alan yüksek akış hızına sahip nehirlerce yarılmış derin vadiler, yüksek dağ çayırları, buzul gölleri, aktüel buzulla, iğne ve geniş yapraklı ormanlar gibi yaşam alanlarına sahip bulunuyor.

Milli Parkta 54 Endemik Bitki Türü Bulunuyor

Flora ve fauna yapısı oldukça zengin olan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda 54’ü endemik olmak üzere 756 takson bitki çeşidi, 6’sı endemik olmak üzere 149 omurgasız hayvan ve 178 takson omurgalı hayvan çeşidi bulunuyor. Ülkemizin önemli kuş göç yolu güzergahı olması sebebiyle foto safari ve kuş gözlemi bakımından yüksek ekoturizm potansiyeline sahip olan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde önemli bir ziyaretçi çekim merkezi Ayder Yaylası da bulunuyor.

Rize’de Korunan Alanları Yaklaşık 600 Bin Kişi Ziyaret Etti

Ayrıca Tunca Vadisi, Handüzü, Akyamaç Şelalesi ve Isırlık tabiat parklarının ve Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtının da koruma altında bulunduğu Rize’nin, sahip olduğu bu tabiat harikası şelaleler, flora, fauna gibi değerler insanları kendine çekmeye devam ediyor. Bu çerçevede 2015’te 324 bin,   2016’da ise 362 bin kişini ziyaret ettiği Rize’deki korunan alanları, 2017 yılında yaklaşık 600 bin kişi ziyaret ederek, ziyaretçi sayısı ikiye katlanmış oldu.

Tabiata Uyumlu Yatırımlar Yapılıyor

Bu alanları koruyan ve gelecek nesillere aktarılması için bütün çabayı gösteren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu güzellikleri ziyaret eden vatandaşların daha konforlu bir şekilde tabiatla iç içe olmaları için bazı çalışmaları da yapıyor. Tamamen tabiata uygun olarak ve alana zarar vermeyen bu çalışmalar arasında seyir terasları, ulaşım yolları, orman köşkleri, piknik üniteleri, çocuk oyun alanları gibi vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlar bulunuyor. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı Rize’nin sahip olduğu yaban hayatını da fotokapanlar ile takip ederek, gerekli koruma tedbirlerini hayata geçiriyor.

Ekoturizm Açısından Doğu Karadeniz Önemli Bir Değer

Türkiye ekoturizminde Doğu Karadeniz’in en önemli değer olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu değerlerimizi tam olarak harekete geçirerek, ekoturizmden yöre halkının faydalanmasını ve bölgenin ekoturizm merkezi olmasını sağlamak için çalışıyoruz. Ekoturizme yönelik olarak Rize’de büyük bir potansiyel var. Bu potansiyeli harekete geçirmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Tabiat turizmiyle dünya ekoturizminde söz sahibi olmayı hedeflediklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dünya turizm gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturan ekoturizm gelirinden Türkiye’nin de yeterli payı almasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.