Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

RİZE AKYAMAÇ ŞELALESİ TABİAT PARKINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.

Ocak 12, 2018

12. Bölge Müdürlüğü/Rize Şube Müdürlüğümüz sorumluluk sahası içerisinde bulunan ve 25.08.2014 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilen Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı 50 Hektar alana sahiptir. 27.12.2016 tarihinde Gelişme Planı onaylanmıştır. Zengin Flora ve Fauna yapısının yanında yöre halkı tarafından Tecina Şelalesi olarak da bilinen Akyamaç Şelalesi, Tabiat Parkımızın en önemli kaynak değerlerindendir.Akyamaç Şelalesinin güzelliğini, gelen her ziyaretçiye sunabilme adına kurumumuzca 28 Nisan 2017 tarihinde yaklaşık 1.500.000 TL bedelle ihale edilen Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı Çevre Düzenlemesi işi kapsamında yaklaşık 750 metre kayrak kaplama yürüyüş yolu, 1 adet 18 metre uzunluğunda çelik konstrüksiyon ahşap kaplama asma köprü, yaklaşık 200 metre uzunluğunda çelik konstrüksiyon ahşap kaplama platform üzerinde yürüyüş yolu, 6 adet kamelya, 1 adet ahşap Kır Lokantası yapım çalışmaları devam etmektedir.
Bölge Müdürümüz Ahmet Usta; Hemşin Belediye Başkanı Halim Bekar,Bölge Müdür Yardımcısı Murat Kefelioğlu, Rize DKMP Şube Müdürü Miktat Özyanık, Rize DKMP Şefi Muhammet Terzioğlu ve beraberinde teknik elemanlarla birlikte Tabiat Parkında devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek bilgiler aldı.


Tecina ya da Akyamaç Şelalesi, Akyamaç köyünden çıktıktan sonra 13 metre yüksekten düşmesiyle oluşuyor. Hemşin'e yaklaşık 2.5 km. uzaklıktaki şelale çok sık karma bir orman içinde bulunur.