Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

RİZE'DE ATMACA HALKALANDIĞI YERE GERİ DÖNDÜ.

Kasım 08, 2017

ANKARA (AA) - Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) GenelMüdürü Nurettin Taş, Rize'nin Ardeşen ilçesinde kasım ayında halkalananatmacanın yaklaşık bir yıl sonra sıcak ülkelerden yuvasına döndüğünü belirtti.
Taş, yaptığı yazılı açıklamada, atmacaların göç güzergahları ve halkalama çalışmalarıhakkında bilgi verdi.Atmacaların ağustos-kasım aylarında Türkiye'den Doğu Karadeniz veMarmara bölgeleri üzerinden girip, Akdeniz'den geçerek Güney Afrika'ya, sıcakbölgelere indiğini ifade eden Taş, nisan-haziran aylarında tekrar güneydenkuzeye doğru göç ettiklerini aktardı. 
Taş, "Rize'nin Ardeşen ilçesinde geçen yılkasım ayında halkalanan atmaca yaklaşık bir yıl sonra sıcak ülkelerden yuvasınadöndü. Halkalanan atmacanın göç için yeniden Rize'yi kullanması göç yollarınınincelenmesi bakımından oldukça önemli." değerlendirmesinde bulundu.Halkalamanın100 yıldan fazla süredir uygulanan bir yöntem olduğuna işaret eden Taş, bellistandartlarda gerçekleştirilen halkalama ile kuşların güvenliğini tehdit edecekdurumların önüne geçilmesinin hedeflendiğini vurguladı. Taş, şöyle devam etti:
"Bu çalışmalarda takılan halkaların üzerindekuşun halkalandığı ülkenin adı ve özgün bir numara yer alıyor. Halkalama,kuşların yön bulma yetenekleri ile ilgili çalışmalarda ve göç araştırmalarındageniş bir yer tutuyor. Halkalanan ve tekrar yakalanan bireyler sayesindekuşların tür, yaş, cinsiyet tayininin yanı sıra ağırlık gibi ölçümleriyapılarak konaklama ekolojisi, göç stratejisi araştırmaları yapmak mümkünoluyor. Türlerin üreme, kışlama ve konaklama alanlarına bağlılıkları, dönmebaşarıları ile ilgili bilgiler, kuşların göç yollarında kritik öneme sahipalanların korunmasında bilimsel altyapıyı oluşturuyor."
 Atmaca yeniden tabiata salındı
Atmaca avcılığı sezonunun sona ermesiyle DKMP 12. Bölge Müdürlüğü ileAtmacacılık derneklerinin ortak çalışmasıyla her yıl kasım ayında farklıilçelerde, "Atmaca Halkalama ve Salım Şenliği"gerçekleştiriliyor. 
Geçen yıl düzenlenen "Atmaca Halkalama ve Salım" programında Rize'ninArdeşen ilçesinde "BA-025-69" halka numarasıyla halkalanarak tabiatasalınan atmacalardan biri atmaca eğitimiyle ilgilenen bir vatandaş tarafındantekrar yakalanarak DKMP Rize Şube Müdürlüğüne teslim edildi.
Ekiplerin incelemesi sonucunda söz konusu atmacanın geçen yıl Rize ŞubeMüdürlüğünce halkalanan atmaca olduğu tespit edildi. Atmaca, genel muayenesininyapılmasının ardından yeniden tabiata salındı.

Rize'de 6'ncısı yapılacak "Atmaca Halkalama ve Salım Şenliği"nde pekçok atmaca halkalanarak takibe alınacak.