Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

“KAÇKARLARDA GÜZ FOTOMARATON YARIŞMASI” SONUÇLANDI.

Kasım 01, 2017

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü/12.Bölge Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Kaçkarlarda Güz Fotomaraton Yarışması” sonuçları açıklandı.

Açıklanan sonuçla dereceye girerek ‘ödül’ kazanan fotoğraf sanatçıları belli olurken, konu hakkında bir açıklama yapan Bölge Müdürümüz Ahmet Usta şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Kaçkar Dağları Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından biridir ve yakın çevresiyle birlikte yaban hayatı, bitki zenginliği ve jeomorfolojik oluşumlar açısından sadece ulusal değil, uluslararası düzeyde bilinmekte tanınmaktadır. Bu özellikleri neticesinde, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından, dünyada korunması gereken 100 ekolojik bölge arasına alınmıştır. Ayrıca, alan içerisinde yüzyıllardır süren yaylacılık etkinliği ve arkeolojik eserler, alana çok ayrıcalıklı tarihi ve folklorik değer katmaktadır. Aynı şekilde/diğer taraftan, dağ ve doğa turizmi yönünden de önemli potansiyel arz etmektedir.Öyle ki en zorundan en kolayına, birçok yürüyüş parkuruna ve kampçılık için uygun alana, buzul ve zirve tırmanışı alanları mevcuttur. Bu bağlamda, sadece Doğu Karadeniz’in değil, aynı zamanda ülkemizin de en yüksek zirveleri arasında olan ve 3.932 metre yükseltisiyle  Kaçkar zirvelerine ve bu zirvelerdeki aktüel buzullara, buzul göllerine ve tekne vadilerine sahiptir. Genelde ülkemizin, özelde ise Rize ilimizin ekonomik, sosyal ve ekolojik sorunlarının çözümüne büyük katkılarda bulunabilecek bir özelliğe sahip olduğu bir gerçektir. Turizm açısından son derece önemli olan bu bölgemiz için böyle bir “Kaçkarlarda Güz Foto maraton Yarışması” adıyla bir etkinlik düzenledik. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki 250 metre düşüşüyle ülkemizin en yüksek şelalesi “Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı’ ile muhteşem doğası ve Zil Kalesiyle ‘Çat Vadisi’ içerisinde 20-21-22 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlediğimiz bu foto maraton yarışmasından muradımız; doğasıyla, dağlarıyla, bitki örtüsü, vadileriyle,gölleri, akarsularıyla, yaban hayatı, bitki çeşitliliğiyle dört mevsim fotoğraf çekmek için son derece güzel olan bu korunan alanımızı halkımıza da görsel zenginlik olarak yansıtmaktır. Umarım bu yarışma kentimizin tanıtımına katkı sağlar ve fotoğrafçılar, doğa severler burayı ziyaret ederler.

Bir başlangıç olması ve önümüzdeki yıllarda düzenleyeceğimiz etkinliklere zemin oluşturması bakımından bu tür çabaları önemsiyorum.

Umulanın ötesinde bir ilgiyle karşılanan ‘Güz’ temalı bu etkinliğimizde Kaçkarları yansıtan hakikaten çok güzel fotoğraflarla karşılaştık. Seçici Kurulumuz değerlendirme yaparken arzu edilen kriterler göz önüne bulundurup dereceyi/sıralamayı belirlerken zorlandıklarını sanıyorum.

Bu vesileyle, “Kaçkarlarda Güz Fotomaraton Yarışması”na katılan Seçici Kurulumuzun değerli üyeleri: Mustafa Reşat Sümerkan, Emin Kanbur, Murat Genç ,Yunus Koç ve Mehmet Ali Ak ile ‘ışıkla Kaçkarları çizen’ tüm fotoğraf sanatçılarımıza, Düzenleme komitesinde görev alan KDMP Müd. mühendisi Murat CAN'a Rize Şub. Müd. mühendisi Muhammet Ali TERZİOĞLU'na ve Bilgi İşlem Yetkilisi Resul KAYA'ya emeklerinden ve katılımlarından ötürü Orman ve Su İşleri Bakanlığı/Rize 12. Bölge Müdürlüğü olarak teşekkür ederiz.”


“Kaçkarlarda Güz  Fotomaraton Yarışması” dereceye girenler:

1.Ali MERMERTAŞ


2.Yüksel ASLAN

3.Ali MERMERTAŞ

MANSİYONLAR.

1. Hakan BİBEROĞLU


2. Osman MİLETLİ


MİLLİ PARKLAR ÖZEL ÖDÜLÜ

Yusuf BERBER


“Kaçkarlar da Güz Fotomaraton Yarışması”na katılan eserler 22-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde sergilenecek.

Ödül töreni de yine 22 Kasım tarihinde İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenecektir.


Sergileme fotoğrafları için tıklayınız...