Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

GÖKYÜZÜ ORMAN VE SUYUN AŞKI:GÜMÜŞHANE TABİAT PARKLARI

Ekim 30, 2017

Türkiye turu yapacak olsam yolculuğuma Karadeniz’den başlamak isterdim. Ülkemin oksijen deposunda enerji toplar da öyle koyulurdum yola… Kendinizi bir resmin veya kartpostalın içinde gibi hissedeceğiniz, huzur buraya saklanmış, yıldızlar en çok buraya yakışmış diyebileceğiniz öyle çok yer var ki burada…

Gökyüzüne tırmanırken tarihe bir selam vermek, nereye baksanız dönüp bir daha bakmak, gözlerinizi kamaştıran güzelliklere aç kalmak, tabiatın melodisine kulak vermek, güneşin doğuşunu veya batışını gökyüzünde oturup da seyretmek, yıldızlarla birlikte çay içmek, aya sarılıp uyumak ister misiniz?

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün koruması altında olan kışın beyaz örtüsü, yazın yeşil elbisesi, baharın bin bir renkleriyle Karadeniz’in büyüleyici yerlerinden biri, gökyüzü orman ve suyun aşkı: Gümüşhane Tabiat Parkları…

Buzulların Dağlara Hediyesi: Artabel Gölleri…

Alan, yörenin en yüksek zirvesine sahip olup (Abdal Musa Tepesi) 3.331 rakıma sahiptir. Bu tepe üç ilçe sınırının kesiştiği noktasıdır (Torul-Şiran-Alucra). Heli kayak aktivitesi için uygun alanlar sunan Tabiat Parkını jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, V tipi vadiler, keskin sırtlar ve 18 adet buzul krater gölü oluşturur. Bunun yanı sıra endemik bitkilerin de bulunduğu Tabiat Parkı alanı, yaban hayatı bakımından da oldukça zengindir.

Tabiat Parkı içerinde, 1916-1918 Osmanlı - Rus savaşı sırasında yapılan ve 3. Ordu Komutanlığına ait çok sayıda siper, askeri karargâha ait hastane, yerleşim alanları ve şehitlikler bulunmaktadır. Ayrıca alanda savaşa ait bol miktarda mermi ve askeri malzeme bulunmuştur.

Alan içerisinde ve göllerin etrafında harika manzara güzellikleri ve çok sayıda küçük debili akarsu ve şelaleler bulunmaktadır. Ayrıca alanda bulunan göller, birbirine küçük doğal akıntılar ile bağlanmaktadır. Alan içinde üst rakımda yazın erimeyen göllerin buzulları bulunmaktadır.

Alana 3 ana vadiden ulaşım sağlanmaktadır:

Gülaçar Vadisi; Sahip olduğu doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçileri cezbeden vadiden akan Artabel deresi, ormanlık alanlardan ve derin vadilerden geçerek Harşit Çayına dökülmektedir. Dere üzerinde çok sayıda alabalık tesisi bulunmaktadır. Ziyaretçilerin konaklaması için ahşap evler mevcuttur. Gelen ziyaretçiler, Tabiat Parkına yürüyerek ulaşabileceği gibi atv motorları veya at ile de ulaşabilirler.

Gümüştuğ Vadisi;  Doğanın en güzel hallerinin yanı sıra tarihi dokusuyla büyük potansiyele sahiptir. Vadi boyunca çok sayıda tarihi kilise, manastır ve kemer köprü gibi yapılar görülebilmektedir. Buzul göllerinden beslenen Çit Deresi Harşit Çayına dökülmektedir. Vadinin Tabiat Parkı sınırı içerinde kalan yerlerinde Karadeniz kültürünü yansıtan yaylalar bulunmaktadır.

Dağdibi Vadisi; Tabiat Parkına ulaşan en bakir vadidir. Yüksek dağlarla çevrili olması ve sarp arazi yapısı nedeniyle trekking potansiyeli açısından en zorlu araziye sahiptir. Vadi tabanından geçen kopuz deresi yüksek debisi ve akış hızı ile beraber derin vadi ve ormanlık alanlardan geçerek Harşit Çayına dökülmekte ve güzel peyzaj manzaraları sunmaktadır. Vadinin üst kesimlerinde Tabiat Parkına yakın noktalarında Karadeniz kültürünü yansıtan yaylalar bulunmaktadır.

Yayla gezileri, ekoturizm faaliyetleri, tarihi alan gezileri, doğa yürüyüşü, kış sporları, dağcılık, fotoğrafçılık atv, bisiklet aktiviteleri yapılabilir.

Gümüşhane iline 50 km, İkisu mevkiine 35 km, Gülaçar Köyü’ne 5 km, Esentepe mahallesine 3,5 km olup, Gülaçar Köyünden itibaren alana kadar olan yol stabilizelidir. Gülaçar Köyü yaylasından itibaren orta zorluk derecesinde parkurlardan yürüyerek alana ulaşım sağlanmaktadır. En yakın konaklama Gülaçar Vadisindeki Gülaçar Köyü Esentepe Mahallesinde bulunan ahşap evlerde sağlanmaktadır ama bize sorarsanız yıldızları kendinize yorgan yapıp çadırlı kampta kalın deriz.

Gökyüzünün Aynası: Limni Gölü Tabiat Parkı…

Biyoçeşitlilik açısından Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en zengin alanlarından birisidir. Haziran- Ekim ayları arasında turizme açık olan Tabiat Parkında yapım çalışmaları devam eden 10 adet orman Köşkü, 65 adet piknik masası, 11 tane kamelya, 2 adet çatılı seyir terası, 2 adet çocuk oyun grubu, WC, 1 adet kır lokantası, 1 adet otopark, 1 adet çadırlı kamp alanı bulunmaktadır.

2025 rakımda bulunan Tabiat Parkının içerisinde orman, göl, çayır ekosistemi ile kaya ekosistemleri bulunmaktadır.  Alan; sahip olduğu vadi ve orman manzarası, mevcut ağaçların oluşturduğu gölge unsuru, gölün etrafındaki bitki örtüsü ve sergilediği eşsiz peyzaj güzellikleri ile gelen ziyaretçiler için ideal bir dinlenme ortamı oluşturmaktadır. Saha, arazi yapısı ve sahip olduğu manzara bütünlüğü içinde trekking yapmaya oldukça elverişlidir. Yakınlarında bulunan doğal maden suyu ve kayak tesisleri de Tabiat Parkını gidip görülmeye değer kılmaktadır.

Alan, Karadeniz’i Doğu ve Orta Asya’ya bağlayan tarihi İpekyolu üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca, bu alan Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan ‘Yeşil Yol Projesi’ kapsamındadır. Kuzeyinden tarihi antik Santa Harabeleri, Camiboğazı ve Taş Köprü yaylalarına, doğusundan dağ yolu üzerinden Karaca Mağarasına, batısından dağ yolu üzerinden Kadırga yaylasına ulaşılmaktadır. Etrafındaki köyler gelen ziyaretçilere ekoturizm faaliyetleri için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

Yayla gezileri, ekoturizm faaliyetleri, tarihi alan gezileri, doğa yürüyüşü, kış sporları, fotoğrafçılık, atv, bisiklet aktiviteleri yapılabilir. Alana ulaşım, Zigana Köyü üzerinden; Gümüşhane’ye 44 km, Torul İlçesine 20 km, Zigana Köyüne ise 5,5 km olup yol beton ve parkedir. Zigana Dağı üzerinden ise otel ile Limni Gölü arası 5,5 km olup yolu beton ve Zigana Dağı üzerinden Gümüşhane’ye 58 km, Torul İlçesine 33 km’dir. Karaca Mağarasına 19 km’dir. Trabzon iline 60 km’ Erzurum a 241 km’dir.

Cennetin Irmağı: Tomara Şelalesi Tabiat Parkı…

Nisan – Mayıs ayında suyun debisi en yüksek seviyeye ulaşan Tabiat Parkı Mayıs- Ekim ayları arasında turizme açıktır. Alana 1-2 km mesafede 5 adet tarihi su değirmenleri bulunmaktadır. Tomara Şelalesi, dağın eteğinden çıkan çok sayıda kaynaktan oluşmakta ve yaklaşık 25 m genişliğindedir. Şelale 15 metre yükseklikten dere yatağına dökülmektedir. Yöre halkı tarafından “Kırk Gözeler” diye de anılmaktadır. Cam Seyir Terasında çayınızı yudumlarken şelalenin sesi sizi dinlendiren bir melodi gibi gelir. Şelalenin bulunduğu vadi, akarsuyun oluşturduğu ambiyans ve sahip olduğu bitki örtüsü ile gelen ziyaretçiler buradan gözü arkada ayrılmaktadırlar.

Tabiat Parkının bulunduğu Kelkit vadisinden akan Kelkit Çayı, Gümüşhane Çimen Dağları’ndan doğarak adını aldığı Kelkit ilçesinden geçip, Sivas ve Tokat illerine uğrayıp Yeşilırmak’la birleşir ve Samsun’dan Karadeniz’e dökülür.

Yaz ve kış mevsimlerinde gelen ziyaretçilere çadırlı kamp imkânı sunan Tabiat Parkında yayla gezileri, ekoturizm faaliyetleri, tarihi alan gezileri, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, atv, bisiklet aktiviteleri, günübirlik geziler de yapılabilir.

Tabiat parkı içerisinde konaklama yeri bulunmamaktadır. En yakın konaklama Şiran ilçe merkezinde bulunmaktadır. Alana ulaşım, Gümüşhane iline 114 km, Şiran İlçesine 23 km, Şiran –Alucra yol ayrımı 12 km,  Seydibaba Köyüne  6 km, Seydibaba Köyü içinde bulunan Çakırkaya Manastırına 5,5 km’dir.  Kelkit çayı ile Tomara Şelalesi arası 1,5 km olup parke yoldur.

Peri Kızının Saçları: Çağlayandibi Şelalesi Tabiat Parkı…

Tabiat Parkının bulunduğu vadi flora ve fauna bakımından oldukça zengindir. Derin vadinin içerisinden Çağlayandibi deresi akmakta ve Tabiat Parkının ortasında 15 m yüksekten dökülerek Çağlayandibi Şelalesini oluşturmaktadır.

Vadinin yukarısında yöresel kültürü yansıtan birçok yaylalar mevcuttur. Bu yaylalardan Kazıkbeli ve Güvende yaylaları ulusal ve uluslararası düzeyde öneme sahiptir. Yaz aylarında 100-150 bin turist bu vadiyi geçiş ve ziyaret için kullanmaktadır.

Yayla gezileri, su sporları, ekoturizm faaliyetleri, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, atv, bisiklet aktiviteleri yapılabilir. Tabiat parkı içerisinde konaklama yeri bulunmamaktadır. En yakın konaklama Kürtün - özkürtün ilçe merkezinde bulunmaktadır. Alan 870 rakımlı olup Gümüşhane iline 64 km, Kürtün İlçesine ise 5 km mesafededir.

Göknarların Diyarı: Örümcek Ormanları…

Alan içinde çok sayıda, kendi türünün ulaşabileceği Avrupa ve Kafkasların maksimum çap ve boy sınırının üzerinde, ortalama 400 yaş civarında, ender rastlanır Göknar ve Ladinler mevcuttur. Alanın florası Doğu Ladini, Doğu Karadeniz Göknarı, Doğu Kayını, Sakallı Kızılağaç ve Adi Porsuktan oluşmaktadır. 1995 yılında Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş içerisinde boyları 70 m, yaşları ortalaması 420 civarında olan 4 adet Ladin ve 4 adet Göknar burada bulunmaktadır.       

Örümcek Ormanı vadisi, yapraklı ve ibreli türlerin bir arada bulunduğu karışık orman yapısına sahiptir. Alanda, sonbahar mevsiminde yeşil, sarı ve kahverenginin her tonunu görmek mümkündür. Vadi içerisinden geçen Kavraz Deresi’ne sonbaharda dökülen yapraklar, güzel peyzaj görüntüleri oluşturmaktadır.

Örümcek Ormanları’ndaki doğal kaynak değerleri yüksek meşcerelerin belirlenmesi, benzerleri ile karşılaştırılması ve çağımızda henüz düşünemediğimiz yararları sağlayacak bilimsel araştırmaların yapılabilmesi, bu tür ormanların iç dinamikleri ile kendilerini yenileyebilme güçleri dış etmenlerle bozulmamasına bağlıdır. Bu nedenle uygulanması gereken yasal koruma statüsü, sadece bilimsel ve eğitsel çalışmaların yapılabileceği “ Tabiatı Koruma Alanı” statüsüdür.

Yayla gezileri, bilimsel amaçlı doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık aktiviteleri yapılabilir. Tabiatı koruma alanı içerisinde konaklama yeri bulunmamaktadır. En yakın konaklama Kürtün - Özkürtün ilçe merkezinde bulunmaktadır. Gümüşhane iline 67 km, Kürtün İlçesine 8 km mesafede olup yolu betondur.

Burada aklınıza bile gelmeyen güzellikleri görmek, birkaç gün çadırda uyumak, ormanda yürüyüp enerji depolamak, kendinize tatil hediye etmek istemez misiniz? Biz Karadeniz’i severiz ama içinde barındırdığı güzellikleri, Gümüşhane’yi böyle bilmezdik, gidip görmek lazım diyenlerden, buraya yolu düşenlerden veya rotasını buraya çevirenlerden, hele de ayağı taşa değmeyenlerdenseniz güzel ülkemizin çam kokulu diyarlarına şimdiden hoş geldiniz…