Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

GÜMÜŞHANE’DE BALIK AVINA YASAK DERELERDE KAÇAK AVLANANLARA CEZA.

Ağustos 18, 2017

Gümüşhane’de av yasağına uymayarak kaçak olarak avlanma yapan şahıslara cezai işlem uygulandı.

Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüzce balık avına yasak olan derede, avlanılması yasak olan balık türünü, yasaklanan yöntemle avladıkları tespit edilen 2 kişiye ayrı ayrı 1.356,00 TL olmak üzere toplamda 2.712,00 TL para cezası uygulandı.

Balık avına yasaklanan yerlerden birisi olan ve bu zamana kadar Şube Müdürlüğümüz tarafından 51.000 adet kırmızı Benekli Alabalık salımı yapılan Kelkit ilçesi Çimenli Köyü Balahor deresinde 11.08.2017 tarihinde saat 23.00 sıralarında balık avı yapan 2 kişi Kelkit ilçe Jandarma ekiplerince yakalanmış ve cezai işlem uygulanması için Şube Müdürlüğümüze haber verilmiştir. Olay yerine giden ekiplerimiz yaptıkları kontrolde derelerde kullanılması yasak olan tor adı verilen ağ ile 4 adet Kırmızı Benekli Alabalık, 43 adet Sazan Balığı ve 59 adet Sarı Kanat Balığı avı yaptıkları tespit edilmiştir. Kanuna aykırı olarak balık avı yaptığı tespit edilen şahıslar hakkında ayrı ayrı 1.356,00 TL İdari Para Cezası yazılarak toplamda 2.712,00 TL para cezası uygulanmıştır.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın “Zarar görmüş ve doğal popülasyonun azaldığı akarsularda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından 2005 yılında “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” uygulamaya konulmuştur. Projenin amacı orman içi sulardaki doğal alabalık popülasyonlarının optimum düzeye ulaştırılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynaklarının korunması, yaban hayvanlarının besin ihtiyaçlarının karşılanması, doğal türlerimizin tanıtımı ve farkındalığın arttırılması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi ve orman köylüsünün sosyo-ekonomik yönden kalkındırılmasıdır. Bu proje kapsamında ise Gümüşhane İlimizde çeşitli orman içi akarsulara bu zamana kadar 210.300 adet Kırmızı Benekli Alabalık yerleştirilmesi yapılmış ve balık salımı yapılan bu akarsu dereleri 3 yıl boyunca balık avına kapatılmıştır.” dedi.