Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

BÖLGE MÜDÜRÜMÜZ AHMET USTA, GİRESUN/AĞAÇBAŞI İLE KUZALAN TABİAT PARKLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

Haziran 15, 2017

Bölge Müdürümüz Ahmet Usta, Giresun Ağaçbaşı ile Kuzalan Tabiat Parklarında çalışmaları yerinde görmek üzere incelemelerde bulundu. 7 Haziran günü teknik ekibiyle birlikte her iki Tabiat Parkımızda tamamlanan ve yapımı devam eden alan düzenleme çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Giresun’da önemli korunan alanlarımızdan biri olan doğa harikası Ağaçbaşı Tabiat Parkı’nda ziyaretçilerin daha rahat bir şekilde dinlenme, yürüyüş ve piknik yapmalarına imkân tanımak için yapılan alan düzenleme çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor.


2010 tarihinde 90 hektarlık bir alanda “Tabiat Parkı”olarak ilan edilen Ağaçbaşı Tabiat Parkı, endemik karakterdeki bitki örtüsü,ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, eşsiz peyzaj güzellikleri, zengin faunası ve rekreasyonel gibi taşıdığı doğal kaynak değerleri, bilhassa açık hava rekreasyonu yönünden farklı ve zengin bir potansiyele sahiptir.Giresun’un en önemli turizm alanlarından biri olan Kulakkaya yaylasındaki “Ağaçbaşı Tabiat Parkı”nınher alanı ziyaretçilerin/halkımızın hizmetine sunulması için hazır hale getirilmesi yönündeki alan düzenleme çalışmaları devam ediyor. Ağaçbaşı Tabiat Parkındaki çalışmalar, yaz ve kış turizmine kazandırılmak üzere planlanıyor.
Bu enfes doğa parçasından ziyaretçilerin her alanda faydalanmalarını sağlayacak olan alan düzenleme çalışmaları kapsamında; işletmeci tarafından yapılmakta olan günübirlik alandaki kameriyeler, giriş kontrol üniteleri, mescit, tuvalet, büfe, oyunalanı ve kır lokantasının yaz sezonuna yetiştirilerek ziyaretçilerin hizmetine açılması planlanmaktadır.


 


Otoparklar, iç yol düzenlemesi, su deposu ve isale hattı, kargir duvar yapımı DKMP Giresun Şube Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Genelde ise gezinti yerleri, patika/yürüyüş yolları, yayla şenlik alan düzenlemesi için ihale hazırlık çalışması devam etmektedir. 18 adet orman köşkünün yapımına ise kısa zamanda başlanacaktır.