Skip Navigation Links12. Bölge Müdürlüğü Anasayfa > Haberler

Bölge Müdürümüz Ahmet USTA Maçka Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonu'nda İnceleme Yaptı

Haziran 08, 2017

Bölge Müdürümüz Ahmet Usta:
“2023 YILINA KADAR 50 MİLYON ADET YAVRU DOĞAL ALABALIĞI ÜRETİP ORMAN İÇİ DERE, GÖL VE GÖLETLERİMİZE YERLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ.”

Bölge Müdürümüz AhmetUsta, “Trabzon/Maçka Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonu”nda gazetecilere, üretim tesisleri ile ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi’ kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Usta, “son 11 yılda Türkiye’nin farklı illerindeki dere ve göllere 11 milyonun üzerinde yavru alabalık bırakıldığını” söyledi.
Tesisle ilgili bilgiler veren Bölge Müdürümüz Ahmet Usta: “Maçka Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonu’nda Karadeniz Alabalığı,Anadolu Alabalığı, Dere Balığı, Abant Alabalığı ve Aras Alabalığı türlerinin üretimi gerçekleştirilmektedir. Planlı bir şekilde genişletilen çalışmalarımıza 6 ildeki dere ve göllerden alınan anaç balıklarla başlanmış, bugün itibariyle çalışma yapılan il sayısı 16’ya orman içi kaynağı da 43’e çıkartılarak doğal alabalık üretim faaliyetine devam edilmektedir” dedi.
Usta, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023 yılında 50 milyon yavru alabalığı doğaya bırakacaklarını ifade ederek “İstasyonumuzda üretilmiş olan doğal alabalıklardan, projeninbaşlangıcı olan 2005 yılından 2016 yılına kadar orman içi dere, göl ve göletlere 3 milyon 688 bin Abant Alası, 7 milyon 803 bin 500 Dere Alabalığı yavrusu yerleştirilmiştir. Proje kapsamında Maçka Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonumuzdan üretilmiş olan doğal alabalıklardan 2017 yılında yapılacak balıklandırma miktarı 3 milyon 42 bin adet olarak belirlenmiş, 2017 Haziran sonu itibariyle 16 farklı ildeki 43 orman içi su kaynağı (dere, göl, gölet)uygulamaya konulacaktır. Böylece projenin başladığı 2005 yılından bu yana orman içi su kaynaklarına toplam 14 milyon 533 bin 500 adet doğal alabalık yavrusu yerleştirilmesi gerçekleşmiş olacaktır. Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılına kadar ise 50 milyon adet yavru doğal alabalığı üretip orman içi dere,göl ve göletlerimize yerleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.


Haberin videosu için  tıklayınız...

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-derelerinin-alabali…/
http://www.iha.com.tr/…/turkiyenin-derelerinin-alabaligi-t…/
http://www.haberturk.com/…/52731901-3-milyon-dogal-alabalik…
http://www.kuzeyekspres.com.tr/turkiyenin-derelerinin-alaba…